A A1 A2 Motorsiklet Eğitimi

A A1 A2 Motorsiklet Eğitimi

A A1 A2 Motorsiklet Eğitimi

A, A1 ve A2 sınıfı sürücü sertifikası tarafımızca eğitim ile verilmektedir.

A1 sürücü sertifikası için yaş sınırı 16 dır.

A2 sürücü sertifikası için yaş sınırı 18 olup, kullanabileceği araç çeşitleri : motorsiklet,mobilet ve scooter'dur.

A sınıfı sürücü sertifikası için yaş sınırı 20 veya 2 yıllık A2 sürücü belgesi olup kullanabileceği araç çeşitleri M , A1 ve A2 yi kapsar.

2016 öncesinde motosiklet kullanmak isteyen birisinin A2 sınıfı ehliyet alması yeterliydi ancak değişen yönetmelikle motosiklet ehliyetleri kendi içerisinide çeşitlere ayrıldı.
Bu nedenle “Motosiklet ehliyeti almak istiyorum” diyorsanız, öncelikle kullanmak istediğiniz motosikletin silindir hacmi, motor gücü ve ağırlığı gibi özelliklerine uygun bir ehliyet sınıfı üzerinde karar vermelisiniz. 

MOTOSİKLET EHLİYETİ – A1 SINIFI EHLİYET

A1 sınıfı ehliyete müracaat etmek için 16 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir.

A1 sınıfı motosiklet ehliyetini genellikle 18 yaşına ulaşmamış motosiklet sürücüleri tercih etmektedir. Eğer 18 yaşını doldurmuşsanız size A1 yerine A2 sınıfını öneriyoruz. A2 sınıfı ehliyet alarak piyasada yaygın olarak kullanılan motosikletlerin büyük çoğunluğunu kullanabilirsiniz.

Silindir hacmi 125 cc ye kadar olan motosikletler A1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilir.

Kursumuzda A1 sınıfı için “otomatik vites”seçeneğimiz mevcuttur. 

MOTOSİKLET EHLİYETİ – A2 SINIFI EHLİYET

Motor gücü 35 kw ‘ya kadar olan (47 beygire kadar)motosikletler A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir.  Bunu 500 cc silindir hacmine kadar motosikletlerin A2 ehliyetle kullanılabildiği şeklinde de düşünebiliriz.

A2 sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

A2 sınıfı ehliyet alacaklar için eğitim ve sınav aracı olarak Mondial ZONE S ve Yuki QM150-9G motosikletler kullanılmaktadır.

Eğitimlerde öncelikle trafiğe kapalı alanda daha küçük boyut ve ağırlığa sahip olan A1 sınıfına uygun motosikletlerle çalışılır. Yeterli seviyeye gelindikten sonra A2 sınıfı motosikletle eğitiminiz tamamlanır.

MOTOSİKLET EHLİYETİ – A SINIFI EHLİYET

A sınıfı ehliyet alarak istisnasız bütün motosikletlerkullanabilirsiniz.

A sınıfı ehliyete müracaat etmek için 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ya da 20yaşını doldurmuş olup iki yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız da yeterlidir.

Kursumuzda A sınıfı eğitim ve sınav aracı olarak Yamaha Mt 07  motosikletler kullanılmaktadır.

Eğitimlere öncelikle trafiğe kapalı alanda A1 sınıfı eğitim araçları ile başlanır. Ardından A2 sınıfı eğitim araçları ile motosiklete tamamen hükmetmeniz sağlandıktan sonra A sınıfı motosiklete geçilir ve akan trafik çalışmalarıyla eğitimleriniz tamamlanır. 

MOTOSİKLET EHLİYETİ ALMA SÜRECİ

Daha önceden herhangi bir ehliyetiniz yoksa hem teorik, hem direksiyon sınavına girmeniz gerekir. Ancak daha önceden alınmış bir ehliyetiniz varsa (örneğin otomobil ehliyeti) bu durumda sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli olur.

MOTOSİKLET EHLİYETİ DİREKSİYON SINAVI

Direksiyon sınavı 35 dakika sürer. İlk 5 dakikada motosiklet ile ilgili teorik bilgiler verilir. Ardından trafiğe kapalı alanda slalom, engelden kaçma ve platform üzerinden geçme uygulamaları yapılır. Bu uygulamaları başarı ile tamamlayan sürücü adayları akan trafiğe çıkarılır ve araçla takip edilir. Trafik sürüşünde de başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanır.