SRC 3 BELGESİ

SRC 3 BELGESİ

Sürücü kelimesinin kısaltılması sonucu src ismini alan belge karayolları taşımacılığında sık sık karşımıza çıkan bir belgedir. Ticari anlamda taşımacılık yapan araç sürücülerinin hepsi bu belgeyi almak zorundadır. Src 3 belgesi, src 1 belgesi gibi uluslararası alanda faaliyet gösteren türleri de olan belgeler için bakanlık sınav yapmaktadır. Fakat sınavsız olarak muafiyetten yararlanıp belge sahibi olabilmek de mümkündür.

Eğer ticari araç sürücüleri bu belgeleri olmadan taşımacılık yapıyorsa bu büyük bir suçtur ve cezası olacaktır. Bu nedenle kanunen yasal olanı yapmak için mutlaka sürücülerin ehliyet dışında src belgesine de sahip olması gerekir.

SRC 3 BELGESİNİN ALINMA AMACI NEDİR?

  • Bu belge uluslararası alanda eşya, yük ya da kargo gibi taşımacılık yapmak isteyen ticari araçların kullanması gereken bir belgedir.
  • Yük, kargo ve eşya gibi taşımacılık yapacak olan sürücülerin 66 yaşından gün almamış olması şartı aranır.
  • Ayrıca bu kişiler uluslararası alanda faaliyet göstereceği için hakkında özellikle gümrük, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ya da temini gibi herhangi bir suç işlenmemiş olması gerekir. Özellikle bu anlamda kişilerin sicilinin temiz olmasına bakılır.
  • Src 3 belgesi alan kişiler sadece yurtdışında değil aynı zamanda yurtiçinde de tüm yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapacak araçların kullanım hakkına sahip olur diyebiliriz.

SRC 3 BELGESİ